DOPROVODNÝ PROGRAM

Open House Praha není jen jeden víkend v roce!
V rámci festivalového týdne tradičně otevíráme infocentrum a letos vás nově zveme na dva debatní večery nebo třeba plavbu parníkem.

INFOCENTRUM

Stavte se za námi od 13. května ve festivalovém infocentru pro tištěného průvodce a další krásné suvenýry jako trička, placky, plakáty nebo třeba festivalový deník.
Otevírací doba infocentra: po–pá 10–18 hod. / so–ne 9–19 hod. Adresa: Malé náměstí 7, Praha 1 (bývalé radniční domy)

PROJÍŽĎKA NA PARNÍKU S KOMENTOVANÝM VÝKLADEM

Vyplujte s námi do festivalového týdne!
První ze série komentovaných projížděk po Vltavě zahájíme v úterý 14. května od 18.00 hodin na parníku Vltava. Výkladu o vývoji pražského nábřeží a pražských mostech se zhostí architekt Petr Kučera.
Partnerem akce je Prague Boats, s. r. o. – Pražská paroplavební společnost, a. s.
Cena je 550 Kč. / Nabízíme slevu pro děti do 12 let (350 Kč) a slevu 10 % na nákup jedné vstupenky pro členy klubu Milovníků architektury.
Vstupenky můžete zakoupit zde.
Podrobné informace o akci naleznete na facebookové události.

PŘEDNÁŠKA

Na počátku je myšlenka, ale nejdůležitější ze všeho je touha začít stavět!
Jak vznikají mega stavby ze stovek tisíc lego kostek? Kde se kostky shánějí? Existují ke stavbám plánky? Na tyto a další otázky odpoví ve čtvrtek 16. května v 19.00 hodin v Centru pro architekturu a plánování hl. města Prahy (CAMP) profesionální stavitel lega Eduard Hybler, který stojí za stavbami obřího Národního muzea, Tančícího domu, vysílače Ještěd, vily Tugendhat a dokonce i Národní knihovny od architekta Jana Kaplického. Přijďte si poslechnout přednášku jednoho z hlavních stavitelů Czech Repubrick, Lego země českých památek.
Vstup je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.

CYKLOVYJÍŽĎKA

Užijte si město z cyklistického sedla!
V sobotu 18. května ve 14.00 vás ve spolupráci s naším partnerem Ekolo.cz zveme na cyklojízdu. Cílem vyjížďky je návštěva areálu Modřanka s možností absolvovat komentovanou prohlídku místního Parkového muzea s jeho architektem Matějem Görnerem.
Místo srazu: EbikeFest, v okolí showroomu Ekolo.cz – Business centrum Zálesí (Pod Višňovkou 29, Praha 4 – Krč)
Na místě si můžete vyzkoušet jízdu na elektrokolech. Pozor – vyjížďku lze absolvovat pouze na vlastním kole nebo elektrokole.
Testování kol i cyklojízda jsou zdarma, nutná je předchozí registrace na expo@ebikefest.cz.

PROHLÍDKY PRO NESLYŠÍCÍ

Po celý festivalový víkend budou k dispozici pro neslyšící návštěvníky v budovách Desfourského paláce a domu U Dvou zlatých medvědů tlumočnické týmy z řad studentů Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK, kteří budou tlumočit prohlídky do českého znakového jazyka. Prohlídky probíhají každou celou hodinu, vstup je zdarma, registrace na: cnesuk2016@gmail.com. Ve spolupráci s Českou unií neslyšících budou zároveň zajištěny v sobotu v obou budovách simultánní přepisy prohlídek v těchto časech: dům U Dvou zlatých medvědů v 11.00 hodin a Desfourský palác v 15.00 hodin.

PROHLÍDKY V ANGLIČTINĚ

V sedmi budovách: Rezidence primátora, dům U Kamenného zvonu, palác Ericsson, Pražské kreativní centrum, dům U Dvou zlatých medvědů, radniční domy, Štencův dům – sídlo coworkingu Opero, se budou v průběhu festivalového víkendu střídat prohlídky v českém a anglickém jazyce.

ARCHEOLOGICKO-ARCHITEKTONICKÁ PROCHÁZKA

Za krásami Starého Města
Vydejte se s námi za poznáním města, tak jak jej znali naši předkové žijící ve středověkých dobách. Archeologicko-architektonická procházka provede krásami Starého Města, které není jen rájem domů, ale i symbolem města. Jak probíhalo první pražské osídlení? Kde se nacházelo staroměstské opevnění? A jaké jsou příběhy Karlova a Juditina mostu nebo nejstarších domů na území hlavního města? Komentovaný výklad od Mgr. Pavla Taibla z Národního památkového ústavu a Ivany Srnské přiblíží ty nejzajímavější archeologické nálezy, které odkrývají tajemství historického jádra Prahy. Také bude možné se dozvědět více o budovách, které jsou v rámci festivalu Open House Praha 2019 na Starém Městě otevřeny.
Procházka se uskuteční 18. května od 14.00 hodin a je třeba se na ní předem registrovat.
Cena je 200 Kč. Nabízíme slevu 10 % pro členy klubu Milovníků architektury.
Vstupenky na procházku jsou v tuto chvíli plně vyrezervované. Aktuální informace o stavu najdete zde.
Podrobné informace o akci naleznete ve facebookové události.

DOPROVODNÉ PROGRAMY V JEDNOTLIVÝCH BUDOVÁCH

V některých budovách se během víkendu můžete potkat se samotnými architekty a designéry daných prostor nebo vás budovami provedou přímo lidé, kteří v nich pracují či studují. Také se prostřednictvím výstav, prezentací či informačních panelů dozvíte něco více z historie objektů. Kromě procházky Mezi dvěma nádražími, není potřeba se na žádnou z prohlídek nikde dopředu registrovat.

Speciální komentované prohlídky

Akademie výtvarných umění v Praze (AVU): komentovaná prohlídka s J. Kotalíkem v neděli v 16.00 hod.

Desfourský palác: prohlídky ve spolupráci s iniciativou Prázdné domy v průběhu celého víkendu

Evangelický hřbitov ve Strašnicích: komentovaná prohlídka hřbitova s architektem Filipem Ditrichem v sobotu v 10.00 hod., bez předchozí registrace.

Fakultní ďáblická škola: komentovaná prohlídka s architektem Václavem Škardou v sobotu v 10.00 hod., bez předchozí registrace

Gymnázium Duhovka: komentované prohlídky se studenty gymnázia

Gymnázium Jana Keplera: komentovaná prohlídka s Jakubem Našincem, v sobotu 14.30 hodin, bez předchozí registrace

Masarykovo nádraží – Praha hlavní nádraží: komentované vycházky Mezi dvěma pražskými nádražími s průvodcem Českých drah Tomášem Bezouškou
Vstup zdarma, více informací o časech vycházek a registraci na: bezouska@zap.cd.cz.

Vycházka začíná na Masarykově nádraží, kde se dozvíte zajímavosti z historie nádraží i jeho provozu a navštívíte Masarykův salonek. Cestou na pražské hlavní nádraží vám pak průvodce mimo jiné prozradí, kudy vedlo městské opevnění nebo kde se nacházel pražský šibeniční vrch. Na hlavním nádraží navštívíte secesní Fantovu odjezdovou halu a nakonec si prohlédnete unikátní císařskou čekárnu.

Mezifakultní centrum environmentálních věd II (MCEV II): komentované prohlídky se zahradní a krajinářskou architektkou Lucií Miovskou, sobota, neděle v 10.00 a ve 13.00 hod., bez předchozí registrace.

Obecní dům Ďáblice: komentovaná prohlídka se spoluautorem projektu, architektem P. Lackem v sobotu ve 14.00 hod., bez předchozí registrace.

Rezidence Červený dvůr: komentované prohlídky s architekty, bez předchozí registrace

Rezidence Modřanka: komentovaná prohlídka parku s architektem Matějem Görnerem v sobotu v 14.30 a 16.30 hod., bez předchozí registrace. 

Schebkův palác – sídlo instituce CERGE-EI: komentované prohlídky

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB AV ČR) – historická i nová budova: prohlídky s architekty návrhu rekonstrukce budovy I. Šromem a K. Maškovou každých 30 minut; návštěva pracovny A. Holého, bez předchozí registrace.

Veletržní palác: komentované prohlídky s kurátory NG

SO
12.00 hod. s historičkou umění Markétou Čejkovou
13.00 hod.  s historičkou umění Markétou Čejkovou
14.00 hod. s kurátorem pro vzdělávání Oldřichem Bystřickým
16.00 hod. s kurátorem pro vzdělávání Oldřichem Bystřickým
17.00 hod. s historičkou umění Kristou Klösel

NE
12.00 hod. s historičkou umění Markétou Čejkovou
13.00 hod. s historičkou umění Markétou Ježkovou
14.00 hod. s historičkou umění Markétou Ježkovou
15.00 hod. s historičkou umění Markétou Ježkovou
16.00 hod. s kurátorem pro vzdělávání Oldřichem Bystřickým

Výstavy a prezentace

Centrum architektury a městského plánování (CAMP): fotografie, prezentace, projekce

Cubex Centrum Praha: výstava plánů a fotografií dokumentujících proces výstavby

Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze: prezentace historických fotografií

Filosofický ústav, Sociologický ústav a Ústav dějin umění Akademie věd ČR: panelová výstava, přednášky, informace o zajímavostech budovy

Historický parník Vyšehrad: výstava modelů parníků a k historii společnosti

Invalidovna: výstava Historie Invalidovny a lazarety první světové války

Kostel sv. Anny – Pražská křižovatka: výstava fotografií

Mezifakultní centrum environmentálních věd II (MCEV II): výstava studentských prací všech ateliérů

Nádraží prezidenta Wilsona, Praha hlavní nádraží: výstava historických fotografií a materiálů

Obecní dům Ďáblice: výstava výkresů a fotografií

Petschkův palác – sídlo Ministerstva průmyslu a obchodu ČR: výstava dobových fotografií a výkresů projektové dokumentace

Rezidence Červený dvůr: výstava dokumentů, plánů a výkresů

Ústřední telekomunikační budova CETIN: výstava fotografií a exponátů dokumentující historii budovy a vývoj v oblasti telekomunikace, soutěž

Veletržní palác – Národní galerie Praha: Budoucí palác: výstava o budoucnosti a minulosti Veletržního paláce (v Malé dvoraně)

Vodárenská věž na Letné: výstava fotografií

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT): mineralogické sbírky, přístupné skupinově v 11.00, 12.00 a 13.00 hod.

Mineralogické sbírky na VŠCHT Praha patří mezi nejstarší a nejlépe organizované mineralogické sbírky vysokých škol.
 Jsou mezinárodně evidovány v seznamech světových sbírek a řadí se mezi jedny z největších v Evropě, a to jak počtem kusů, tak i co do zastoupení ucelených kolekcí nerostů z různých genetických provincií světa. V dnešní podobě zahrnují mineralogické sbírky několik dílčích částí – systematickou sbírku a sbírku dekoračních a šperkových kamenů, kde jsou ukázky minerálů v surovém i opracovaném stavu, včetně syntetických drahých kamenů. Tato sbírka je dále doplněna kolekcí skleněných modelů světově proslulých diamantů a jejich zpracováním.

Winternitzova vila: výstava o vile

Základní škola a Mateřská škola Bílá: výstava k historii školy

Ostatní programy

Akciový parní mlýn (Classic 7) – kanceláře společnosti HBO Europe: videoprojekce tvorby HBO

Greenline – sídlo společnosti SCS Software: promítání videí k vývoji PC her; smyčka s fotografiemi; interaktivní program (truck simulator)

Hrzánský palác: videoprojekce o paláci

Hvězdárna Ďáblice: každou celou hodinu krátká projekce, prohlídka kopulí (za jasného počasí pozorování dalekohledy), poslední projekce v 17.00 hod.

Kaple Nejsvětější Trojice a sv. Václava v Ďáblicích: prezentace fotografií z restaurování soch

Nová budova ČVUT v Praze – Fakulta architektury: promítání dokumentu Architektura v betonu: Alena Šrámková – Nová budova FA ČVUT

Palác Metro – Divadlo Image: videosmyčka

Port X: smyčka s fotografiemi

Velodrom na Třebešíně: bezplatné půjčování kol a helem, trénink dětských cyklistů TJ Kovo v rámci ukázky jízdy na dráze

Visionary – prémiové kanceláře a coworking Business Link Visionary: projekce fotografií

Z akce pořizujeme fotografie a audiovizuální dokumentaci. Účastí na akci uděluje účastník organizaci Open House Praha, z. ú. souhlas s pořízením a případným zveřejněním audiovizuálního záznamu a fotodokumentace své osoby, a to za účelem prezentace činnosti zapsaného ústavu a ke sdílení na našich stránkách a na sociálních sítích. V případě nesouhlasu se zveřejněním fotografie, na které se najdete, nám napište na info@openhousepraha.cz. Děkujeme.