Danube House

Adresa: Karolinská 650/1, Praha 8
Rok: 2003
Architekti: Lee A. Polisano, Karen Cook a Jens Hardvende (Kohn Pedersen Fox Associates), ADNS a skupina RFR Paris

Danube House na Rohanském ostrově v Karlíně je součástí projektu River City Prague, komplexu administrativních budov a plánovaného hotelu, z nichž je většina pojmenována po světových veletocích (v případě Danube House podle Dunaje). Jedná se o budovu typickou svým neobvyklým trojúhelníkovým půdorysem, jejíž úhel je tak ostrý, že se z jednoho pohledu dokonce zdá, jako by stavba byla dvourozměrná. Dům svým tvarem připomíná loď, což odkazuje ke skutečnosti, že se v těchto místech kdysi nacházel hlavní pražský přístav.

Ve své době ojedinělý projekt nízkoenergetické stavby využívá technologicky unikátní systém klimatizace, tzv. záplavového větrání. S dalšími budovami Nile House, Amazon Court a River Diamond je dům propojen obslužným tunelem.

Centrem Danube House je veřejně přístupné prosklené atrium s restauracemi, kavárnami a obchody. Většina prostor budovy je věnována kancelářím.

Dům získal několik architektonických ocenění, např. titul Budova budoucnosti v kategorii kancelářské budovy z roku 2003 či cenu Awards of Excellence udělenou v roce 2005.

© mg