Na návštěvě u 48H Open House Barcelona

Jarmila Řehořková |

Barcelona patří do skupiny evropských měst, kde architektura představuje jedno z hlavních turistických lákadel. Určitě se vám vybaví Antoni Gaudí a styl modernismus, ačkoliv toto město má ohromně širokou paletu stylů a typů budov. 

V srpnu jsem se přesvědčila nejen o krásách katalánské metropole, ale navštívila jsem i zástupce tamějšího Open House, abych zjistila, jak funguje festival tam.

Open House se v Barceloně koná už od roku 2009 a loni zde bylo otevřeno 220 budov, které přilákaly 63 tisíc návštěv. Festival se postupem let rozrůstal, teď je třeba jej stabilizovat. 

Samozřejmě jsou nejvíce populární budovy v centru nebo ty, co jsou otevřené jen výjimečně. Na vstup do některých lidé čekají až 4 hodiny. „Velmi důležité je, že naši dobrovolníci návštěvníky průběžně informují o tom, jak dlouho asi budou čekat, co uvidí a zda jsou v okolí nějaké alternativy, kam se dostanou bez front. Je pak na lidech samotných, zda čekat chtějí nebo se podívají jinam.“ říká Miquel F. Zuzama z programového oddělení festivalu. Cílem organizátorů je také dostat lidi i do okolních čtvrtí a seznámit je i s méně známými budovami nebo prostředími. 

Dobrovolníků je v Barceloně neskutečných tisíc a díky spolupráci s univerzitami většina z nich pochází z řad studentů. „Studenti jsou nadšení, protože před festivalem absolvují privátní návštěvy prostor, z nichž některé jsou vedené architekty. Studenti mají ojedinělou možnost zeptat se na cokoliv a je to pro ně skvělý zážitek a zkušenost,“ dodává koordinátor dobrovolníků Jaume Pla. Dobrovolníci mají během festivalu přednostní vstup do budov a po skončení je pro ně připravená párty. 

Samozřejmostí na festivalu je jako u nás katalog, ale nově i kniha 345 Ways Of Living (in) Barcelona s fotografiemi budov, které se za dobu konání do akce zapojily. Nejvýznamnějším zdrojem příjmů jsou ale pro Open House Barcelona příspěvky ze státní sféry a od dalších partnerů. Obecně je zde významná tendence podporovat kulturní projekty, díky čemuž může organizace zaměstnávat několik osob. 

A co v Barceloně dělají výjimečného? Kromě cyklojízd organizují i soutěže jak pro fotografy, tak pro kreslíře. Budovy rozdělují do sekcí a pracují i s tématem roku, kterým byly loni olympijské hry. Průvodce v budovách v sekci Social dělají v některých případech penzisté, kteří hovoří o tom, jak se jejich bydlení za léta proměnilo. A v průběhu roku pro členy klubu Friends of Festival chystají exkluzivní návštěvy některých objektů.

Poslední říjnový víkend bude jistě v Barceloně pěkný. Pokud byste festival chtěli navštívit, dejte nám vědět, jak se vám líbil. Koná se o víkendu 27.–28. října 2018.

https://www.48hopenhousebarcelona.org/ 

https://www.facebook.com/48HOpenHouseBarcelona/ 

https://www.instagram.com/48hopenhousebcn/ 

Jarmila Řehořková je dobrovolnicí od samého počátku Open House Praha. Začínala jako průvodkyně na budovách a momentálně nám vypomáhá s propagací. Od září 2017 do srpna 2018 cestovala s batohem po Evropě, Asii a Austrálii, z čehož čerpala zážitky pro svůj blog http://milasmiles.com. Má ráda architekturu, tradice a samozřejmě cestování.

dav

Tento záznam byl publikován v blog . Uložit odkaz do záložek.