Homepage

návštěvnost 2024
103 600+ návštěv
Děkujeme!
Fotogalerie 2024
Jaký byl 10. ročník festivalu?
Merch 2024 - edice Švarcplán
Ukažte lásku k architektuře s novou edicí Švarcplán
Program celoroční
Poznávejte město s námi po celý rok!

Přijďte s námi objevovat město!

Open House Praha vás zve k poznávání města a odhalování jeho skrytých architektonických skvostů. Spolu s námi můžete exkluzivně proniknout do útrob budov, které obvykle zůstávají veřejnosti nedostupné.

Další ročník festivalu Open House Praha, který otevírá zdarma město pro všechny, se uskuteční od 12. do 18. května 2025. Přidejte se k události na Facebooku nebo podpořte jeho přípravy. Jaký byl jubilejní 10. ročník si můžete přečíst v článku. Kromě festivalu pořádáme i celoroční komentované procházky a prohlídky budov.

Lidé na střeše Quadria dívající se na Prahu
Střecha Quadria, foto: Dušan Vondra

Podívejte se na video z festivalu Open House Praha 2024

Závěrečné video OHP 2023
PlayPlay
Pohled na Malou Stranu
foto: Maria Reštovaňuk

Kam se s námi dostanete?

Vydejte se s námi na některou z komentovaných procházek či prohlídek z našeho Kalendáře akcí! V rámci celoročního programu můžete navštívit např. Velký strahovský stadion, vydat se do tajuplných Stínadel z knih Jaroslava Foglara, putovat po stopách šlechtických rodů, objevovat historii Malé StranyKampy, projít se romantickým lesoparkem u usedlosti Cibulka, zastavit se u vil slavných osobností v Bubenči… a navštívit ještě další pražské čtvrti a zákoutí. Sledujte náš Kalendář akcí!Jste prostě úžasná organizace!
Darujete lidem naprosto jedinečné zážitky a propojujete je s Prahou lépe než kdokoliv jiný.

z návštěvnických ohlasů (2021)
foto: Mariia Reshtovaniuk

Přidejte se k nám!

Festival je komunitní projekt a pořádá jej nezisková organizace Open House Praha, z. ú., a to díky podpoře celé řady partnerů i jednotlivců. Organizace festivalu by se neobešla bez pomoci stovek dobrovolníků, kteří nám všem věnují svůj volný čas a pomáhají otevírat město. Líbí se vám, co děláme? Přidejte se k nám! Zapojit se můžete různými způsoby. Staňte se dobrovolníkem, dárcem či členem klubu Milovníci architektury. Také můžete přihlásit budovu do programu festivalu, odebírat náš newsletter či si zakoupit některé naše produkty v e-shopu. Vaše podpora je pro nás motivací a ujištěním, že naše práce má smysl. Děkujeme!

Kalendář akcí Open House Praha

pá 21. 6. 2024, 16.30 hod.PROCHÁZKA S PROHLÍDKOU: Proti proudu Vltavy do loděnice v Podolí
so 22. 6. 2024, 15.00 hod.PROHLÍDKA PRO DĚTI: Velký strahovský stadion pohledem dětí
so 22. 6. 2024, 17.00 hod.PROHLÍDKA V RUŠTINĚ: Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu / V RUŠTINĚ
ne 23. 6. 2024, 14.00 hod.PROCHÁZKA S PROHLÍDKOU: Židovská historie Žižkova a Karlína
ne 23. 6. 2024, 15.00 hod.PROHLÍDKA V UKRAJINŠTINĚ: Velký strahovský stadion – z tribuny na tribunu / V UKRAJINŠTINĚ

Open House Praha je prvním festivalem svého druhu v Česku, který se otevřel nevidomým a slabozrakým s plným respektem k jejich potřebám a s maximálním důrazem na jejich bezpečnost, samostatnost a plnohodnotný zážitek. Přístupnost je o odhodlání nikoliv o finančně náročných řešeních či přestavbách. Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu, se jednoduše rozhodla, že Open House Praha bude pro všechny a jde si za svým rozhodnutím. Proto mohou lidé se sluchovým a od roku 2020 i se zrakovým postižením objevovat krásy pražské architektury. Jsem ráda, že jsme mohli být se Světluškou u toho.

Gabriela Drastichová
Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu

Prozkoumávat nové budovy vždy přináší vzrušující, ba objevitelský pocit. To ale není na festivalu Open House to nejdůležitější: poznat i z vnitřku domy, jež dosud byly jen anonymním bodem na mapě, umožňuje prohloubit svůj vztah ke městu a více srůst s místem, kde žijeme.

Petr a Magdalena Hlaváčkovi
Architekti Headhand
Za finanční podporyPartneřiTechnologičtí partneřiPartneři programů pro lidi s postiženímMediální partneřiZáštitu festivalu Open House Praha 2024 udělili:


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.