PROCHÁZKA: Betlémská kaple a kubismus na Žižkově

Čas akce: čt 15. 10. 2020, 16.30 hod.

Na Žižkově se nachází nenápadná, ale velmi zajímavá Betlémská kaple s netradičním interiérem, která bude první a nejvýznamnější zastávkou komentované procházky Open House Praha po kubistických památkách této městské čtvrti. 

Kaple Českobratrské církve evangelické, kterou navrhl architekt Emil Králíček, byla otevřena v roce 1914 u příležitosti 500. výročí upálení mistra Jana Husa. Pozoruhodné na ní je především to, že skrývá jediný původní interiér v tomto slohu v Praze a že byla inspirací pro slavný interiér kavárny Orient v domě U Černé Matky Boží od Josefa Gočára. 

Procházka pokračuje Husitskou ulicí, kde se zaměří na činžovní domy s kubistickými a pozdně secesními prvky od architektů Kestřánka a Homoláče, a skončí nedaleko Karlínských kasáren u průčelí malé továrny v Jirsíkově ulici. 

Akce se koná v rámci projektu Kubismus v pražské architektuře.

foto: Martin Bělohradský

Praktické informace:

  • Kapacita akce je omezená na 20 účastníků (včetně průvodce). Akce se uskuteční pouze pokud se bude účastnit minimálně 10 zájemců. V opačném případě se pokusíme nabídnout náhradní termín.
  • Předpokládaná délka akce je 1,5 hodiny.
  • Místo srazu: Táboritská 913, Praha 3-Žižkov.
  • Cena: 190 Kč, 10% sleva na nákup jedné vstupenky pro členy klubu Milovníci architektury.
  • Lektorem komentované procházky je Martin Bělohradský (kontakt: +420 723 414 565), profesionální průvodce a dlouhodobý dobrovolník festivalu Open House Praha. 

Oznámení 13. 10. 2020: Vzhledem ke stávajícím bezpečnostním opatřením jsme se rozhodli všechny naše procházky konané do 3. listopadu přesunout na jiný termín. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Prosíme vás o strpení, jakmile se situace s pandemií koronaviru stabilizuje a opatření zmírní, oznámíme nové termíny akcí. Moc nám pomůže, pokud si již zakoupené vstupenky ponecháte a podpoříte tak kulturu v těchto těžkých časech. Děkujeme!

Comments are closed here.