Ochutnávka OHP 2020 | Prohlídka: Štencův dům, sídlo byznys klubu Opero

Čas akce: so 8. srpna, 2020 | 15.30 hod.

Budova u kostela sv. Salvátora na Starém Městě přitahuje pozornost, svou podobou totiž připomíná domy hansovních měst někde na severu. Open House Praha přináší možnosti zjistit, co se skrývá za zdmi bývalého sídla největší tiskařské firmy ve střední Evropě na počátku 20. století. Realizaci investor Jan Štenc svěřil mladému Otakaru Novotnému, žákovi Jana Kotěry, který navrhl moderní dům s fasádou z neomítaných režných cihel, odvážné dílo, které spojovalo funkci průmyslovou i obytnou. V budově se nacházely jak byty nakladatele a jeho rodiny, pracovna a fotoateliér, tak grafický závod a reprezentativní prostory Štencova nakladatelství. 

Prohlídku domu povede Ing. arch. Mária Maninová ze studia MAAT, které mělo na starosti rekonstrukci domu. Studiu se podařilo do domu citlivě zasadit moderní coworkingový prostor Opero vibrující životem a kreativitou. Navázalo na tvorbu původního architekta, který vytvořil několik atrií, díky nimž mají i dnes téměř všechny prostory přístup k přirozenému osvětlení, a zachovalo některé výrazné interiérové prvky. 

Návštěvníci si prohlédnou místa, kde se tiskla zásadní literárně-umělecká díla české historie a kde se scházeli nejlepší umělci a osobnosti tehdejší kultury jako Max Švabinský, Jan Štursa či Jan Kotěra. Díky výkladu architektky rekonstrukce budou mít také jedinečnou možnost poznat budovu z pohledu odborníka a seznámit se s procesem celé přeměny domu.

Foto: Tomáš Sysel

Praktické informace:

• Místo konání: Salvátorská 931/8 Praha 1.
• Kapacita skupiny je omezená.
• Předpokládaná délka akce je cca 1 hodina.
• Cena: základní 130 Kč, členové našeho klubu Milovníci architektury mají nárok na slevu. (Stačí zadat vaše ID do kolonky “Slevový kód” při nákupu vstupenky.)

Comments are closed here.