12 LOFTS

Fotografie: archiv budovy

Adresa: Ronalda Reagana 1122, Praha 6
Rok: 2010
Architekti: John Eisler

Obytný komplex 12 LOFTS je zdařile zasazen do tradiční historické zástavby pražské Bubenče – těsně sousedí s neobarokní rezidencí velvyslance Spojených států amerických z dvacátých let 20. století (vila Otto Petschka) a v jeho blízkosti stojí památkově chráněná Lannova vila postavená na konci 19. století.

Velkorysý bytový soubor tvoří tři viladomy propojené přízemním, tři metry vysokým pódiem, do kterého architekt skryl vstupní halu, recepci, garáže a technické zázemí. Nechybí zde ani zeleň a vodní plochy – střecha pódia je koncipována jako zatravněná terasa obohacená o vodní prvky, mezi domy se nacházejí atria s mini-jezírky a fontánami a rezidenti mohou využívat i společnou zahradu.

Každý z domů obsahuje čtyři prostorné byty – lofty, jejichž dvě nejvyšší patra jsou spojena v mezonet. Nejvyšší podlaží je obklopeno ze tří stran terasou (tzv. penthouse). Dispozice bytů je otevřená, každý z majitelů tak může řešení interiéru přizpůsobit na míru svým potřebám. Fasáda jednotlivých objektů je vytvořena z bílého pohledového betonu, hliníku a skla.

Bytový komplex postavený společností HOCHTIEF CZ, a. s. podle návrhu renomovaného architekta Johna Eislera je důkazem toho, že i mezi tradiční zástavbou a současnou architekturou může existovat téměř symbiotický vztah. Realizovaný soubor byl oceněn čestným uznáním v kategorii novostavba na Grand Prix architektů 2011.

© dk