Program pro neslyšící

Speciální prohlídky pro návštěvníky se sluchovým postižením proběhnou v rámci festivalu Open House Praha 2023 o víkendu 20. a 21. května ve spolupráci s Ústavem jazyků a komunikace neslyšících FF UKČeskou unií neslyšících. Součástí prohlídek je tlumočení do českého znakového jazykasimultánní přepis výkladu. Vstup na prohlídky je zdarma, ale je potřeba se na ně registrovat předem prostřednictvím online formuláře.

Prohlídky se uskuteční v budovách:

V případě, že nebudete moci na prohlídku dorazit, napište prosím e-mail na eliska.mikeskova@openhousepraha.cz, abychom mohli nabídnout vaše místo zájemci na čekací listině.

Prohlídka pro návštěvníky se sluchovým postižením, foto: Matúš Gajdoš
Video pozvánka 2023 neslyšící
PlayPlay
Nová scéna Národního divadla, foto: Filip Šlapal

Nová scéna Národního divadla

Málokterá budova v Praze se po svém vzniku dočkala tak rozporuplných reakcí. Stavba architekta Karla Pragera z roku 1983 budila hrůzu i nadšení. Jedni přijímali její smělou architekturu s uznáním a využití vyfoukaných skleněných tvarovek oceňovali, jiní stavbu odmítali. Nápad využít prostor vedle budovy Národního divadla se rodil dlouho a stavbě předcházelo několik architektonických soutěží. Budova se otevře u příležitosti 40 let od jejího otevření a 100 let od narození Karla Pragera, jemuž je letošní program věnován.

Prohlídka: sobota 11.00 hodin

Továrna KOH-I-NOOR

Již před více než 110 lety začal vyrůstat ve Vršovicích průmyslový areál, ve kterém ještě donedávna sídlila výroba věhlasných stiskacích knoflíků a dalších produktů značky Koh-i-noor. Největší budovu areálu dodnes zdobí slavný znak dívky s patentkou v oku od významného českého malíře Františka Kupky. Industriální prostory by se v budoucnu měly proměnit v obytnou zónu.

Prohlídka: sobota 15.00 hodin

Továrna KOH-I-NOOR, foto: Eva Mořická
Klárův ústav slepců, foto: Tomáš Sysel

Klárův ústav slepců

Pro stavbu Ústavu pro zaopatřování a zaměstnání dospělých slepců získal Alois Klar pozemek na Malé Straně darem od císaře Františka I. Se stavbou budovy v pozdně empírovém stylu započal až po jeho smrti syn Paul a dokončil ji v roce 1885 vnuk Rudolf. Na počest zakladatele dostalo prostranství před ústavem později název Klárov. Součástí staré budovy, kde dnes sídlí Česká geologická služba, je i kaple sv. Rafaela, patrona nevidomých. Areál byl na začátku 20. století ještě rozšířen o nárožní secesní objekt, známý jako Dům kultury těla, kde se nacházely tělocvičny, bazén a první sauna v Praze.

Prohlídka: neděle 11.00 hodin

Libeňský zámek

Zámek prošel mnohokrát v minulosti stavebními úpravami až do rokokové podoby, kterou dnes můžeme při každé cestě srdcem Libně obdivovat. Opakovaně hostil mimořádné historické události, ubytoval císaře, krále či pražské primátory. Dnes je tato reprezentativní kulturní památka, obklopená upravenou zelení přilehlých parků, ozdobou Prahy 8 a současně sídlem jejího úřadu.

Prohlídka: neděle 15.00 hodin

Libeňský zámek, foto: Miloš Skácel

Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.