Open House Praha | 16.–22. 5. 2022


Otevřené budovy a prostory 8. ročníku festivalu
Open House Praha | 21. a 22. května 2022

Co byste měli vědět před návštěvou festivalu?

Jak probíhají prohlídky? Je třeba se pro vstup do budov někde registrovat? Kde se nachází festivalové infocentrum?
Odpovědi na všechny vaše dotazy na jednom místě.

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu 21. a 22. května 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května vás čeká bohatý doprovodný program – přednášky, diskuze a komentované procházky a mnoho dalších akcí.

Vstup do budov je zdarma bez předchozí registrace, kromě Thunovského paláce, kde jsou prohlídky již plně vyrezerovované.

I letos si můžete koupit festivalového průvodce, k prodeji je již v našem e-shopu nebo od 16. května ve festivalovém infocentruŽelezná 492/18, Praha 1-Staré Město. Otevřeno máme ve všedních dnech od 10 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Těšíme se na vás! Přijímáme platební karty.

ilustrace: Jan Šrámek

Doprovodný program

V letošním roce si připomínáme 150 let od narození architekta slovinského původu Jožeho Plečnika. U příležitosti tohoto významného jubilea jsme připravili hned několik událostí.

Plečnik je architektem, kterého si přivlastňují nejen Slovinci, ale i Češi. Zatímco u nás byla jeho díla po různých peripetiích a obměnách dokončena, některé z jeho vizí pro slovinskou metropoli naplněny nebyly. Venkovní výstavu Plečnikovy nerealizované projekty v Lublani si můžete přijít prohlédnout od 16. do 30. května 2022 na náměstí Jiřího z Poděbrad. Součástí doprovodného programu byl i koncert a přednáška. Kompletní seznam doprovodných programů, které se uskuteční jak v týdnu, tak o víkendu najdete níže.

Vrsovicka_vodarna_v_Michli_20210808_Stefan_Letko-032
Staňte se součástí festivalu

Tematické okruhy po stavbách významných českých architektů

V programu najdete letos 26 staveb, které se otevřou úplně poprvé. Jsou mezi nimi i budovy dvou českých architektů, kteří oba oslavili v letošním ruce kulatá výročí narození. Jedním z nich je Vojtěch Ignác Ullmann, průkopník české novorenesance a ten druhý Pavel Janák, architekt, urbanista i designér. Podívejte se, jaké budovy si budete moci letos od nich prohlédnout.

ilustrace: Magdalena Rutová
foto: Adéla Sopuchová

Program pro rodiny s dětmi

Do jakých budov můžete nahlédnout o víkendu 21. a 22. května 2022 společně s vašimi dětmi? Přinášíme vám pár tipů na prohlídky, při kterých se děti nebudou nudit. Prohlídky doporučujeme dětem od 5 let.

Malé i větší děti se také zabaví v naší lego a duplo dílně. Tento rok ji najdete v Technologickém centru UMPRUM (Mikulandská 134/5, Praha 1) a otevřena bude vždy od 10 do 18 hodin. Přijďte si postavit z bílých lego kostek dům svých snů!

Vstup na všechny akce je zdarma a na prohlídky není třeba se předem registrovat.

Fotosoutěž

Festival bez bariér

Snažíme se odstraňovat bariéry, které mohou bránit lidem v poznávání města a jeho architektury. Naším mottem je „Architektura pro všechny“, proto i letos nabízíme v rámci festivalu Open House Praha speciální prohlídky budov pro osoby se zdravotním postižením, ať už to jsou neslyšícínevidomí nebo lidé s tělesným omezením. Prohlídky jsou plánované v konkrétních časech, proto vás prosíme, abyste umožnili přednostní vstup do budov těmto organizovaným skupinám návštěvníků. Časy prohlídek jsou uvedeny u detailu jednotlivých budov.

foto: Dušan Vondra

Kalendář akcí Open House Praha

ne 14. 8. 2022, 8.30 hod.PROCHÁZKA: Kampa známá i neznámá
ne 14. 8. 2022, 10.30 hod.PROCHÁZKA: Zrzavého Malá Strana
so 20. 8. 2022, 10.00 hod.PROHLÍDKA PRO DĚTI: Velký strahovský stadion pohledem dětí
so 27. 8. 2022, 10.00 hod.PROHLÍDKA PRO DĚTI: Velký strahovský stadion pohledem dětí
ne 28. 8. 2022, 12.45 hod.PROCHÁZKA: Vily slavných osobností v Bubenči II.


Čerstvé informace z první ruky

Informace o festivalu Open House Praha i dalších akcích, které pořádáme v průběhu celého roku, pohodlně rovnou do vaší e-mailové schránky.